مقاله

بازی استراتژیک چیست؟

بازی استراتژیک چیست

بازی استراتژیک چیست ؟

شاید برای خیلی از گیمرها این سوال وجود داشته باشد که بازی استراتژیک چیست ، ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل به معرفی تمامی نکات و موارد مربوط به بازی های استراتژیک بپردازیم. یکی از ژانرهای جذاب در بازی‌های ویدئویی، بازی استراتژیک است. این بازی‌ها بر قدرت تحلیل هوشمندانه موقعیت و روش برنامه‌ریزی برای کسب پیروزی بر رقبای بازی، تاکید دارند. در بازی استراتژیک روش‌های جدیدی برای حل چالش‌های اقتصادی و استفاده‌ی درست و بهینه از زمان و موقعیت طرح می‌شود. یک بازیکن ماهر باید اقداماتی را در جهت مخالف یک یا چند نیروی دشمن برنامه‌ریزی کند تا بتواند به طور غیرمستقیم بازی را تحت کنترل خود درآورد. در واقع هدف اصلی این بازی‌ها ترغیب فکر استراتژیک بازیکنان برای رسیدن به هدف مطلوب و مورد نظر آنها است.

از فروشگاه کوبی گیم ارائه دهنده انواع بازی های xbox one و ps4 دیدن کنید.

 

تاریخچه‌ی بازی استراتژیک چیست ؟

ریشه‌ی بازی‌های استراتژی در بازی‌های سنتی رومیزی مانند شطرنج و تخته‌نرد و مینیاتور است. بازی‌های استراتژی کنسول در ابتدا یک بازی شبیه به خطر به نام تهاجم بود که در سال ۱۹۷۲ برای عملیات ادیسه منتشر شد و پس از آن شرکت‌هایی مانند Avalon Hill، SSI و گروه مطالعات استراتژیک، در طول دهه هشتاد میلادی عناوین استراتژی زیادی را در سراسر جهان منتشر کردند. بازی دستیابی به ستارگان یکی از اولین بازیهای 4X  بود که رابطه‌ی بین رشد اقتصادی و پیشرفت تکنولوژی را وسعت بخشید. البته در سال‌های بعد طراحان بازی با لحاظ کردن عامل زمان و طراحی بازی‌های استراتژی زمان توانستند اهمیت مدیریت زمان را در برنامه‌ریزی در حین بازی، تلفیق کنند و این موضوع در سال ۲۰۰۰ سبک بازی استراتژی جدیدی را به عنوان موفق‌ترین مجموعه‌های بازی در جهان معرفی کرد.

 

تفاوت بازی های اکشن با بازی‌ استراتژیک چیست ؟

با وجود اینکه بعضی از بازی‌های اکشن دارای ماهیت استراتژیک هستند اما نمی‌توان آن‌ها را در دسته‌بندی بازی‌های استراتژی قرار داد. دلیل این مسئله دامنه‌ی گسترده‌ی یک بازی استراتژی نسبت به بازی‌های اکشن است که همزمان بر توانایی بازیکن در پیش‌بینی عملکرد حریف تمرکز و تاکید داشته باشد. تفاوت دیگر بازی استراتژیک با بازی‌های اکشن در موقعیتی است که بازیکن با رقیب و رقبای مورد نظر خود دارد. در بازی‌های اکشن یا ماجراجویی بازیکن در یک طرف و دشمنان آن در طرف دیگر قرار گرفته‌اند اما در بازی استراتژیک، بین طرفین بازی موقعیت تقارن وجود دارد و از لحاظ دسترسی به منابع، توانایی اقدام و نقاط ضعف و قوت با حریف خود در حالت تعادل قرار دارد.

 

تفاوت بازی استراتژیک با بازی‌های معمایی

اگرچه بازی‌های استراتژیک دارای چالش‌های تاکتیکی و تدارکاتی فراوانی هستند اما باز هم تفاوت‌هایی با بازی‌های معمایی دارند. زیرا یک بازی استراتژی خواهان برنامه‌ریزی درگیری میان بازیکنان است اما در بازی‌های معمایی برنامه‌ریزی به شکل پنهان انجام می‌شود. تفاوت دیگر آن‌ها در شبیه سازی منابع و مدیریت اقتصادی آن است زیرا ممکن است تا حدودی در بازی‌های معمایی درگیری وجود داشته باشد اما به دلیل اینکه لزوما بر اقدام مستقیم علیه حریف تاکید ندارد، متفاوت است. تفاوت دیگر آنها در تعداد بازیکنانی است که در بازی‌های معمایی کمتر است که عموما دارای شخصیت‌های ویژه و منحصر به فردی هستند.

بازی استراتژیک خرید

 

طراحی بازی استراتژیک

معمولا بازیکن با کلیک بر روی ماوس، یک واحد را انتخاب کرده و صدور فرمان را به نیروهای خود ارسال می‌کند. واحدهای بازی استراتژی به طور معمول، حرکت و حمله می‌کنند هر چند که امروزه این توانایی را دارند که دستورات پیچیده‌تری را ارائه دهند. به عنوان مثال، توانایی نامرئی شدن و یا توانایی تشخیص چیز‌های نامرئی، توانایی حرکت و پرواز از روی مکان‌ها و زمین غیر قابل عبور و حتی قدرت ‌تعمیر و یا ساخت واحد و ساختمان به آن‌ها اضافه شده است. امروزه در بازی‌های استراتژیک، عامل دیپلماسی و جاسوسی هم لحاظ می‌شود و در حالی که درگیری رایج ترین شکل در طراحی این نوع بازی‌ها است، اما طراحان دریافته‌اند که عوامل غیر خشونت آمیز مانند سیاست برای بازیکنان جذاب‌تر است.

 

منابع و به روزرسانی‌ها

اغلب بازی‌های استراتژیک به بازیکن این اجازه را می‌دهد تا بتوانند منابعی را جمع‌آوری کرده و به واحدها یا ساختمان‌ها تبدیل کنند. البته مقدار و نوع منابع در آنها متفاوت است و بیشتر بازی‌ها بر چگونگی مدیریت منابع و ایجاد تعادل در استفاده از آن‌ها تاکید دارند. همچنین در بازی‌های استراتژی بخشی از این منابع صرف به‌روزرسانی می‌شود که در نهایت کل اقتصاد بازیکن را ارتقا می‌دهد. سایر به‌روزرسانی‌ها در یک واحد یا گروه اعمال می‌شود و گاهی در زیرساخت‌هایی فعال شده است که ساختاری پیشرفته تر به‌وجود می‌آورد. این بازی‌ها با تعداد زیادی به‌روزرسانی یک درخت فناوری را می‌سازند که باعث به‌وجود آمدن قابلیت‌های جدید می‌شود. درخت فناوری در بازی‌های پیشرفته‌تر مانند4X  بزرگتر است و آن‌ها از ساختاری تشکیل شده‌اند که در یک روند خاص به نوبه‌ی خود، تکنولوژی جدیدی را به‌وجود می‌آورند.

 

الگوی زمان در بازی‌های استراتژیک چیست ؟

بازی‌های ویدئویی استراتژیک از نظر زمان‌بندی به دو دسته‌ی بازی با استراتژی زمان حقیقی و یا استراتژی گسسته براساس تغییر زمانی، تقسیم می‌شوند. اما محوریت یک بازی استراتژیک چیست و به چه چیزی متکی هستند. به طور معمول این بازی‌ها با محوریت هوش مصنوعی بیشتر بر زمان حقیقی متکی هستند و این نوع بازی‌ها در میان بازیکنان محبوبیت زیادی دارد. استراتژی زمان واقعی بیشتر در بازی‌های استراتژیک رایانه‌ای خاص به کار گرفته می‌شود و این موضوع را نشان می‌دهد که عملکرد در بازی به طور مستمر است و بازیکنان مجبورند تصمیمات و اقدامات خود را در حین بازی تغییر دهند. با این تفاوت که در بازی‌های استراتژیکی که مبنای آنها بر نوبت و تغییر زمان است، بازیکنان رتبه‌بندی شده و به شکل تصادفی در گروه‌هایی تقسیم می‌شوند که زمان عملکرد بهتری را دارند.

البته انتقادهای فراوانی در خصوص استفاده از زمان حقیقی وجود دارد و برخی بر این باورند که بازیکنان به همین دلیل بازی‌های اکشن را بیشتر می‌پسندند. نظریه پردازان بازی بر این مسئله اشاره دارند که تفکر استراتژیک در زمان حقیقی به درستی عمل نمی‌کند و بازیکنان در بازیهایی که بر مبنای نوبت و تغییر زمان قرار دارند، استراتژی واقعی‌تری را ارائه می‌دهند. به طور کل، بعضی بازی‌‌های استراتژیک، تنظیمات قابل تغییر دارند و می‌توان رویکرد زمانی آن‌ها را در قالب زمان حقیقی یا مبتنی بر نوبت تنظیم کرد. همچنین این بازی‌ها شامل برخی دوره‌های تاریخی می‌شوند و بعضی انتزاعی هستند که در آنها درگیری‌های جنگی یا چالش‌های غیرنظامی مانند ساماندهی واحد‌ها یا ساختمان‌ها وجود دارد.

 

طراحی نقشه و نفرات بازی

تصویر بازی‌های استراتژیک از نمای هوایی نشان داده می‌شود که دلیل آن، نمایش تصویر بزرگتر به بازیکنان است تا بتوانند استراتژی بهتری را ارائه داده و همچنین این امکان فراهم باشد که پس از آن فضاهای تاریک و ناشناخته‌‌ی بازی، زمین و مناطقی که موانعی در مسیر آن قرار دارد را کشف کنند و در مناطقی که کشف کرده‌اند تردد داشته باشند زیرا به مرور این مناطق کمرنگ می‌شود که در اصطلاح به آن مه جنگی می‌گویند و تصویر هوایی بازی برای کنترل حمله‌ی غیر منتظره‌ی دشمنان از منطقه‌ی مه جنگی، مفید است و در نتیجه تسلط بازیکن را بر همه‌ی نقشه‌های مکانی موجود در بازی بالا می‌برد.

تک نفره و یا چند نفره بودن بازی‌های استراتژیک به شکل‌های مختلفی طراحی شده است. به عنوان مثال، گاهی یک نفر در مقابل گروهی از رقبای هوش مصنوعی در حال مبارزه و گاهی بعضی بازی‌ها آنلاین و چند نفره است. برخی بازیکنان، بازی‌هایی را که در آن رقیب، انسان باشد را ترجیح می‌دهند زیرا رقابت چالش برانگیزتری را تجربه می‌کنند به این دلیل که رقبای هوش مصنوعی برای ارائه‌ی چالش به بازیکن، به اطلاعات و یا پاداش نیاز دارند. بازی‌های استراتژی آنلاینی که از سال ۲۰۰۱ منتشر شده‌اند طراحی و اجرای دشواری نسبت به دیگر بازی‌های آنلاین دارند، زیرا بیشتر واحدهای تحت کنترل بازیکن را، حجم زیادی از داده‌های آنلاین به‌وجود می‌آورد.

 

بازی‌های استراتژیک برای بازی چند نفره

منتقدان عقیده دارند که بازی‌های استراتژی برای بازی چند نفره مناسب نیستند زیرا تصور می‌کنند در این بازی‌ها یک پیروزی واحد نمی‌تواند تاثیر زیادی بر دنیای پایدار داشته باشد و بازیکن این امکان را ندارد تا از پیروزی‌های کوچک محافظت کند. البته در رقابت‌های حرفه‌ای این مسئله وجود دارد که بازیکن، بازی‌های اخیر را به منظور رسیدن به ساختار مناسب و کسب پیروزی مورد مطالعه قرار داده است و درک این موضوع که هر دو طرف بازی این کار را انجام داده‌اند می‌تواند، موقعیت‌های جالبی را در حین بازی ایجاد کند.

بازی استراتژیک چیست

 

نوشته های مشابه