مقاله

بازی انحصاری PS4 چیست؟ همه چیز درباره آن

بازی انحصاری PS4 چیست؟

بازی انحصاری PS4 در واقع به وضعیت یک بازی ویدیویی اشاره دارد که فقط برای یک نوع از سیستم عامل های خاص تهیه و منتشر می شود. معمولا بازی های انحصاری در دو نوع دائم یا موقت از طرف کمپانی سازنده منتشر می شوند. انحصاری بودن بازی موضوعی است که در بحث مزایا و معایب فروشندگان رقیب در بازار بازی های ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرد و برای بازاریابی توسط فروشندگان این نوع بازی ها در دسترس می باشد. تحلیلگران صنعت بازی عقیده دارند که بین در دسترس بودن عناوین انحصاری و فروش سخت افزار، رابطه ای مستقیم وجود دارد.

از فروشگاه کوبی گیم ارائه دهنده انواع بازی های xbox one و ps4 دیدن کنید.

 

اهمیت بازی های انحصاری در صنعت بازی های ویدیویی

بازی انحصاری PS4 یک بازی ویدیویی از سخت افزار خاص بوده که دائمی یا موقت محسوب می شود و ممکن است در بازه زمانی خاص دارای انحصار باشد و در بازه زمانی دیگری آن انحصار توسط صاحبان کنسول ها برداشته و یا لغو شود. در برخی موارد، بازی های انحصاری ممکن است فقط در مورد انتشار کنسول بازی اعمال گردد و گاهی در مورد بازی هایی که از رایانه به کنسول منتقل می شوند (مانند PlayerUnknown’s Battlegrounds، که نسخه کنسول آن منحصر به Xbox One بود) یا بازی هایی که به همراه PC منتشر می شوند.

بازی ها ممکن است شامل ویژگی ها و محتواهایی منحصر به کنسول های خاص باشد، مانند زمان هایی که بازی ها از ویژگی های متمایز یک پلتفرم خاص استفاده می کنند.  بازی های انحصاری به دلیل بالا بردن فروش سخت افزار، با تلاش های تبلیغاتی در طول کنفرانس های بازی مانند E3 قرار می گیرند، زیرا ممکن است یک مصرف کننده بین انتخاب های مختلفی را که در هر کنسول پیش رو دارد، یک گزینه را انتخاب نماید.

تحلیلگران طبق آمار فروش در گذشته اعلام نمودند که بین فروش سخت افزار و انتشار نرم افزار به صورت انحصاری برای آن سخت افزار، رابطه ای محکم وجود دارد. طبق تحقیقات و بر اساس داده های به دست آمده، فروش سخت افزارهایی که دارای لیست نسخه های بازی انحصاری هستند،معمولا از سخت افزارهایی که نسخه انحصاری ندارند، بالاتر می باشد. در واقع بین فروش نرم افزارهای بازی و فروش سخت افزار مربوطه، در هر دو نمودار سخت افزاری و نرم افزاری، رابطه ای مستقیم حاکم است. ممکن است یک تولید کننده کنسول با سرمایه گذاری در توسعه بازی های ویدیویی دیگر بتواند رتبه خود را برای اول بودن ارتقاء دهد.

 

انحصاری بودن در بازی های PC

در بازار بازی های کامپیوتری هم نوعی انحصاری بودن سیستم عامل ایجاد شده است که به موجب آن حق پخش انحصاری یک بازی پس از توزیع آن بازی در بازار، بین ناشر و توزیع کننده، تقسیم می گردد. این استراتژی در فروشگاه مایکروسافت اعمال شده بود که با پشتیبانی متقابل خرید از Xbox One، باعث شد تا بازی هایی مانند  Quantum Break نیز منحصر به سیستم عامل ویندوز 10 باشد.

 

تأثیر انحصاری بودن در میزان فروش

به عقیده کارشناسان از مهمترین تصمیمات هر شرکتی در انتخاب سیستم بازی های ویدئویی، تولید بازی های انحصاری است. بسیاری از گزارش های رسانه ای گویای این مطلب می باشند که سخت افزار و نرم افزار منحصر به فرد در هر شرکت، به عنوان نقاط قابل توجه برای مصرف کنندگان می باشد. آنها همچنین شرکت ها را به تولید و توسعه بیشتر این بازی ها جلب می کنند، زیرا ممکن است در هنگام انتشار در سیستم عامل های مختلف امکان فروش بیشتر وجود داشته باشد. سازندگان کنسول مانند مایکروسافت، سونی و نینتندو سوییچ نیز برای ایجاد استراتژی های بازاریابی از عناوین انحصاری به نفع خود استفاده می کنند. مایکروسافت ادعا کرد که سریHalo ،( به طور خاصHalo 3  )، در زمان ورود به بازار کنسول  Xbox و Xbox 360 دارای یک عنوان انحصاری بود.

نسل هشتم کنسول ها در درجه اول تحت سلطه پلی استیشن 4 و نینتندو سوئیچ است. کنسول One Xbox  مایکروسافت به دلیل نداشتن بازی های انحصاری با انتقاد روبرو شده است، به طوری که منتقدین دلیل ضعیف تر عمل کردن مایکروسافت را در سال های اخیر این نکته معرفی نموده اند. مایکروسافت انتشار نسخه های دوگانه در مایکروسافت ویندوز و ایکس باکس وان (اغلب منحصر به فرد برای مایکروسافت فروشگاه ) را، بیشتر از انحصاری بودن کنسول Xbox ترجیح داده است.

بازی انحصاری PS4

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید