عمومی

بازی نقش آفرینی چیست؟

بازی نقش آفرینی چیست

بازی نقش آفرینی

بازی نقش آفرینی چیست ؟ به بازی‌هایی که بازیکنان در آن مدیریت و کنترل یک قهرمان یا دسته‌ای از قهرمانان را به عهده می‌گیرند بازی نقش‌آفرینی یا Role playing Game گفته می‌شود. جهان این بازی‌ها گسترده‌تر از دنیای حقیقی است و از لحاظ تصویری تفاوت‌های اساسی با دنیای ما دارد. ژانر بازی نقش آفرینی از قدیمی‌ترین سبک‌های بازی است و تاریخچه‌ آن به بازی‌ تخته نرد و بازی‌های رومیزی مشابه می‌رسد.

از فروشگاه کوبی گیم ارائه دهنده انواع بازی های xbox one و ps4 دیدن کنید.

 

تاریخچه‌ بازی نقش آفرینی چیست ؟

همانگونه که در بالا اشاره کردیم بازی‌های نقش آفرینی که نشات گرفته از بازی‌های رومیزی قدیم هستند، در آن‌ها بازیکن وظیفه دارد تا شخص اول بازی و یا قهرمان را تا مراحل جلوتر هدایت کرده و بتواند مسئولیت‌های خود را در حین داستان بازی انجام دهد. در این میان با سبک بازی تکنیکی می‌تواند دشمنان خود را شکست داده و مسائل بازی را حل کند. مدل این بازی مستقیما از بازی Dragons برداشت شده است و امکان شناخت مشخصات نقش‌های این بازی و سازوکارهای آن وجود دارد.

تشابه دیگر بازی نقش آفرینی با این بازی، داستان مبهم و دشوار بازی و پیشروی شخصیت اصلی داستان در روند بازی و درگیری‌های بازیکن در دنیای آن است. به مرور زمان این بازی‌ها از هر لحاظ گسترده‌تر و وسیع تر شده اند و اکنون بازی‌هایی وجود دارد که از لحاظ گرافیک و عنوان‌های سه بعدی پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. بازی های نقش آفرینی با بازی های رقابتی مانند بازیهای توپ و یا کارت تفاوت زیادی دارند و این امر باعث سردرگمی برخی بازیکنان غیر حرفه‌ای در مورد ماهیت بازی های فانتزی شده است.

 

خصوصیات مهم بازی نقش آفرینی چیست ؟

یکی از ویژگی‌های اساسی این ژانر، توسعه شخصیت و مهارت‌های اصلی بازیکنان است. در واقع این بازیکن است که قهرمان بازی می‌شود و ویژگی‌های متفاوت او را مشخص می‌کند. سبک بازی نقش مهمی در روابط پیچیده دارد. داستان این بازی‌ها در قالب فعالیت‌های به نام اکتشاف نقل می‌شود. قهرمانان بازی‌های نقش‌آفرینی دارای توانایی‌های متفاوتی هستند که با پیشرفت در مراحل و بالارفتن سطح توانایی قهرمان، این قابلیت‌ها را افزایش می‌دهند. افزایش سطح در بازی‌های نقش‌آفرینی زمانی رخ می‌دهد که بازیکنان امتیاز خاصی را به دست بیاورند.

بازی نقش آفرینی چیست

 

روایت داستان بازی

قهرمان اصلی در بسیاری از بازی‌ها وظیفه دارد ناجی جهان از تهدید نابودی باشد. البته داستان این بازی‌ها معمولا با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه است و بسیاری از پیچ و خم‌ها به خاطر ورود شخصیت‌های تازه در بازی، در نظر گرفته می‌شود. اما این سوال مطرح می‌شود که دنیای باز‌ی نقش آفرینی چیست؟ جواب این است که آن‌ها بیشتر محتوای فانتزی، رویایی و تخیلی دارند و به همین دلیل در میان کاربران بازی، محبوبیت زیادی دارند. با این همه بازی در این ژانر به خصوص می‌تواند مسائلی مانند توسعه سریع مهارت‌ها‌ی بازیکنان را ایجاد کند.

در واقع یک داستان خوب می‌تواند نیمی از ویژگی جذابیت بازی را تامین کند و بازی‌هایی داستان خوبی دارند که محتوای قدرتمندتری داشته باشند. بر خلاف بازی‌های اکشن در این بازی‌ها، بازیکنان می‌توانند شتاب بیشتری را تجربه کنند و همچنین به شکل اختیاری میان پرده های بازی را ببینند. همچنین در بیشتر بازی‌ها با کشتن و نابودی حریف و دشمن بازی تمام می‌شود اما در بازی‌های نقش آفرینی، انتخاب‌های بازیکن است که جلورفتن و ترقی بازی را تعیین می‌کند. این تصمیمات می‌تواند منجر به یک پایان بازی کاملا متفاوت شود و معمولا توسط بازیکن غیر قابل تغییر است.

 

کشف و کاوش در بازی

یکی از مهمترین ابعاد بازی‌ها کاوش و جستجو در بازی است. در واقع بازیکنان، به شکل اختیاری در بازی پرسه می‌زنند و محیط بازی را بررسی می‌کنند تا با شخصیت‌های تازه غیر بازیکن، جمع‌آوری امتیازات و وسایل ارزشمند و دوری از دام‌ها و خطرات بازی، از نزدیک برخورد داشته باشند‌. برخی از بازی‌های نقش‌آفرینی که در آن مراحل و فرایندهای دشوار وجود دارد، به شکل شانسی ساخته و پرداخته می‌شود و برای ایجاد چالش پیش روی بازیکن قرار می‌گیرد. بازی Rogue در سال ۱۹۸۰ اولین بازی نقش آفرینی بود که از مکانیزم تصادف در طراحی بازی خود استفاده کرد.

داستان روایی در بازی نقش آفرینی چیست؟ این امر، در بازی‌های نقش آفرینی براساس جستجو محقق می‌شود و به این معنا که با ورود به مکان‌های جدید , داستان کامل‌تر می‌شود. بر خلاف اغلب بازی‌های لاین محور، بازیکنان بازی‌های نقش آفرینی این امکان را دارند که به مکان‌هایی که پیش از آن از آنجا گذشته‌اند، برگردند. البته که در بخشی از بازی‌ها در محیط‌ها تغییر ایجاد می‌شود و چالش‌ها و ماموریت‌های جدیدی به وجود می‌آید.

 

روند تحولات بازی نقش آفرینی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، یکی از رایج‌ترین سبک‌ها در دنیای بازی‌های ویدیویی، بازی نقش آفرینی است. سبکی که تاریخ بسیار کهن دارد و در گذر زمان رشد چشمگیری داشته است. این بازی‌ها که با الهام از المان‌های مورد استفاده در بازی‌های رومیزی ایجاد شدند ، از اول، بیشتر براساس متن بودند. با این همه در طول زمان، بازی‌های RPG پیشرفت کرده‌اند. مثلا با تولید بازی‌هایی مانند  Fallout یا سری بازی‌های Ultima چه از لحاظ روایت و چه از جهت تکنولوژی توسعه پیدا کرده است. در طول زمان و معرفی فناوری تازه‌تری، بازی‌های سه بعدی مانند Age  و The Witcher به مرحله‌ی تولید رسیدند و حتی دربازی مانند Assassin’s Creed ، در تازه‌ترین نسخه یعنی Odyssey در جهت رعایت المان‌های بازی نقش آفرینی حرکت کرده است.

 

طراحی فضای بازی

طرح ریزی و مدیریت صحنه‌های نمایش بازی غالبا به شکلی است که در هر فضایی تلاش می‌کند تا شخصیت و کاراکتر بازیکن را از لحاظ قدرت و توانایی بالا ببرد و چالش‌های تازه‌تری را برای او به وجود بیاورد. چنین روند ساختاری را در هر مرحله می‌توان با بازی‌های اکشن و حضور غول‌های قدرتمند آن مطابق کرد. همچنین مسئولیت‌ها و وظایف حاکم بر بازی که به عهده‌ی بازیکن است، اساس بازی را تشکیل می‌دهد و بازیکن باید آن‌ها را به پایان برساند. این ماموریت‌ها که معمولا با گفتگو با شخصیت‌های دیگر آغاز می‌شوند اهمیت کمی در داستان دارند و می‌توانند ناتمام رها شوند.  ماموریت‌های فرعی، داستان‌های آسان و ساده، مانند نجات یک فرد و یا پیدا کردن یک وسیله دارند، که به خاطر آن‌ها به بازیکن جایزه داده می‌شود.

فضای بازی نقش آفرینی

 

موضوعات بازی نقش آفرینی چیست ؟

بازی‌های نقش آفرینی، علاوه بر داشتن موضوعات فراوان، شباهت‌ها و تفاوت‌های بسیاری با ژانرهای دیگر دارند. به عنوان نمونه، برخلاف سبک اکشن، بازی‌های نقش آفرینی قابلیت‌های فیزیکی بازیکنان را در داستان، درگیر نمی‌کنند. فعالیت‌های این بازی‌ها جنبه تکنیکی بیشتری دارد و بخش‌های دیگر بازی، مثل انتخاب مکالمه، مدیریت کوله‌پشتی و فروش اقلام نیز متفاوت از بازی‌های اکشن می‌باشند. بازی نقش آفرینی می‌تواند با بازی های ماجراجویی به دلیل تاکید بر محتوای داستان، مطابقت داد.

هر دو این ژانر نقش مهمی در توصیف و کاوش محیط ایفا می‌کنند. با این همه بازی‌های ماجراجویی معمولا قهرمانان از قبل مشخص کرده‌اند، اما بازی نقش آفرینی به  بازیکنان اجازه می‌دهند تا شخصیت مورد نظرشان را بسازند. علاوه بر آن، بازی ‌های نقش آفرینی دارای طراحی مبارزه و درگیری هستند اما بازی ماجراجویی این ویژگی را ندارد و البته بسیاری از عناصر بازی نقش آفرینی در ژانرهای دیگر باز‌ی‌ها کاربرد دارد. نقش بازی در سبک‌های دیگر نقش ایفا می‌کند.

 

زیر سبک‌های بازی نقش آفرینی

در سبک بازی نقش آفرینی اکشن، مدیریت بر قهرمان و کنترل آن بر عهده‌ی بازیکنان است و همین امر سبب می‌شود تا در مبارزات و درگیری‌هایی که به شکل همزمان ایجاد می‌شود، حضور داشته باشند. یکی از مشهورترین بازی‌های این سبک، بازیThe legend of Zelda که یک بازی ژاپنی است، می‌باشد.

بازی نقش آفرینی تاکتیکی، نوع دیگری از سبک بازی نقش آفرینی است که ترکیبی از عناصر بازی نقش آفرینی و استراتژی در آن وجود دارد. این بازی‌ها به طور معمول دشوار و زمانبر هستند و بازیکنان زبده و حرفه‌ای به سمت آنها گرایش دارند و در ژاپن طرفداران زیادی دارد. به عنوان مثال بازی Disgaea  که از اواخر سالهای ۱۹۹۰ برای پلی استیشن طراحی شد. در مثال‌های غربی این سبک از بازی نیز می‌توان به بازیX Com اشاره کرد که در آن تحرکات و آشنایی با محیط بازی، آزادانه‌تر صورت می‌گیرد.

نمونه‌ی مهم دیگر بازی نقش آفرینی چیست؟ بازی‌های آنلاین چند نفره، مثال دیگری برای بازی‌های نقش آفرینی هستند که از لحاظ  تعداد بازیکنان و همزمانی بازی چند نفر مانند بازیEve Online  با دیگر سبک‌ها متفاوت هستند و در کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند چین یا کره جنوبی محبوبیت فراوانی دارند.

Disgaea بازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید