ps5

خرابی های ps5

خرابی های ps5

خرابی های ps5

خرابی های ps5 و آگاهی از مشکلات و معایب ps5 شاید سوال آن دسته از کاربرانی باشد که قصد خرید دستگاه ps5 را دارند و یا آن هایی که این دستگاه راخریداری نموده اند اما می خواهند با خرابی و مشکلات آن بیشتر آشنا شوند. دستگاه پلی استیشن 5 که نهمین نسل از کنسل عرضه شده توسط شرکت سونی است به لحاظ نرم افزاری و گرافیکی یکی از بهترین و قدرتمندترین کنسول های حال حاضر محسوب می شود اما با این وجود هر محصولی که به بازار عرضه می شود با یکسری نواقص و خرابی هایی همراه است که این موضوع در مورد ps5 نیز صدق می کند.

از سوی برخی از کاربران گزارشاتی مبنی بر خرابی های ps5 دریافت شده است که در این مقاله از کوبی گیم قصد داریم تا به بررسی این نواقص و خرابی ها بپردازیم. از این رو اگر قصد آشنایی با این خرابی ها و ایرادات را دارید و می خواهید به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این پست با ما همراه شوید.

بررسی کامل مشکلات و معایب ps5

هر محصولی که به بازار عرضه می شود هر چند هم که با کیفیت ترین باشد، اما بی شک، بدون نقص و خرابی نخواهد بود، حتی اگر این محصول در یکی از برترین شرکت های دنیا یعنی سونی تولید شده باشد. پلی استیشن 5 در مقایسه با نسل های قبلی خود از عملکرد بالاتری برخوردار است اما خبرهایی مبنی بر وجود یکسری مشکلات از این کنسول نیز رسیده است که در ادامه می خواهیم به بررسی کامل این مشکلات و معایب بپردازیم.

صدای فن پلی استیشن

یکی از مشکلات و خرابی های ps5 که بسیار رایج می باشد، صدای فن پلی استیشن است. فن در پلی استیشن با چرخش خود، هوای گرم ناشی از قطعات داخلی را به هنگام فعالیت و بازی دور می کند تا حرارت ایجاد شده به دستگاه آسیب نرساند.

عده ای از کاربران گزارش داده اند که به هنگام کار کردن با این پلی استیشن به خصوص به هنگام اجرای بازی های سنگین، سرو صداهای زیادی از فن ایجاد می گردد. این صداها که برای برخی از کاربران بسیار آزاردهنده است، می تواند ناشی از وجود گرد و غبار باشد، در غیر این صورت بایستی به دنبال یک نقص سخت افزاری همانند برخورد پره ها به بدنه بود.

 صدا دادن ps5

نقطه سیاه و عجیب روی بدنه

یکی دیگر از مشکلات و خرابی های ps5 که برخی از کابران با آن مواجه شده اند، وجود نقطه سیاه و عجیب روی بدنه این کنسول است. بدین صورت که زمینه سفید ps5 به هنگام اجرای برخی از بازی ها با یکسری لکه های تیره رنگ پوشیده می شود.

با توجه به گزارش هایی که از سوی کاربران دریافت شده، تغییرات رنگی ایجاد شده به صورت جزئی و در نقطه ای خاص از بدنه می باشد که در نورهای زیاد می توان وجود این لکه ها را مشاهده نمود. وجود لکه های سیاه و تقریبا سوخته، کمتر گزارش شده است. اما این مشکل می تواند ناشی از پانل های دستگاه باشد که موجب حساسیت پلاستیک در مقابل تغییرات دمایی شده و به خصوص وقتی که در مقابل اجزائی همانند CPU و  GPU قرار می گیرند، همچین واکنشی نشان می دهند.

پهنای باند محدود

از مشخصات فنی پلی استیشن 5 در مقایسه با نسل های قبلی خود، این است که از پهنای باند بالاتری برخوردار است این امر موجب شده تا سرعت نصب انواع بازی در این کنسول افزایش یابد، طوری که زمان مورد نیاز تقریبا نزدیک به صفر است. 

با وجود این که پهنای باند کنسول 5 در مقایسه با سایر ورژن ها گسترده تر شده است، اما برخی کاربران از خرابی های ps5 که از محدود بودن پهنای باند منشاء می گیرد گزارش داده اند. آنچه که به صورت استاندارد برای پورت کنسول 5 تعریف شده، 48 مگابایت بر ثانیه است اما نکته اینجاست که ps5 به طور کامل از آن پشتیبانی نمی کند وپهنای باند به 32 مگابایت بر ثانیه محدود شده است. این محدودیت به طور مستقیم بر روی محتوای اجرا شده تاثیر گذاشته است چرا که پهنای باند مورد نیاز 36 مگابایت بر ثانیه است که در چنین حالتی پشتیبانی دیگری وجود ندارد.

پهنای باند ps5

عدم پشتیبانی از VRR

یکی دیگر از خرابی های ps5، عدم پشتیبانی از VRR است. VRR مخفف کلمه Variable Refresh Rate است و به معنای “رفرش ریت متغیر” می باشد که این امکان را برای تلویزیون فراهم می آورد تا در زمان واقعی، میزان “رفرش ریت” خود را با ریت خروجی پلی استیشن 5 تنظیم کند.

ps5 از درگاه HDMI 2.1 برخوردار می باشد که امکان دسترسی به VRR را در تلویریون فراهم می آورد، اما گزارشات نشان می دهد که این فناوری هنوز در این دستگاه فعال نشده است. شاید کمپانی سونی در آینده ای نزدیک به منظور استفاده کاربران از این فناوری، به روزرسانی هایی را بر روی ps5 انجام دهد.

مشکلات نرم افزاری

مشکلات نرم افزاری از دیگر خرابی های ps5 است که کاربران را با مشکلاتی به هنگام دانلود و یا نصب برخی از نرم افزارها مواجه نموده است. وجود مشکلات نرم افزاری در این کنسول موجب شده تا بازی ها به طور کامل دانلود نشوند و یا این که در صف انتظار قرار بگیرند.

به عنوان نمونه وقتی که می خواهید یک بازی خاصی را دانلود نمایید و بازی در مرحله دانلود قرار می گیرد، پس از اتمام، اگر منوی دانلود بازی ها را بررسی کنید می بینید که در این بخش به خاطر خطای ناشی از مشکلات نرم افزاری، دانلودی صورت نگرفته است.

 مشکل دانلود در ps5

مشکلات گرافیکی

وجود مشکلات گرافیکی را می توان آخرین دسته از خرابی های ps5 دانست که از سوی تعداد کمی از کاربران در سرتاسر دنیا گزارش شده است. قدرت پردازش گرافیک ps5، در مقایسه با نسل قبلی خود حدود 5 برابر بیشتر است که موجب بهتر دیده شدن تصاویر گردیده و محیط بازی را به دنیای واقعی نیز بسیار نزدیک نموده است. اما با این وجود مشکلاتی در خصوص گرافیک این کنسول نیز دریافت شده است.

وجود خرابی های گرافیکی، GPU های پلی استیشن 5 را به هنگام اورکلاک تحت تاثیر قرار داده که در واقع لذت تجربه یک بازی هیجان انگیز را برای کاربر کمرنگ نموده است.

البته این مشکلات و خرابی های PS5 فقط برای افرادی محدودی رخ داده و در اکثر موارد همین خرابی ها و ایراد نیز برای گیمرها رخ نداده و مشکلی را ایجاد نکرده است. با این حال اما اگر قصد خرید PS5 را دارید، لحظه ای تردید نکنید چرا که قابلیت ها و ویژگی های بی نظیر این کنسول بازی، چندین برابر بیشتر از این ایرادات و مشکلات جزئی آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید