مقاله

لوازم جانبی کنسول چیست؟

لوازم جانبی کنسول چیست

لوازم جانبی کنسول چیست ؟

لوازم جانبی کنسول چیست و چه انواعی دارد؟ لوازم جانبی کنسول در واقع قطعات سخت افزاری جداگانه‌ای هستند که برای استفاده از یک کنسول بازی ویدیویی یا مواردی که تجربه یک بازی ویدئویی را بهبود می‌بخشد، لازم است. در واقع، همه بخش‌های لوازم جانبی بازی‌های ویدیویی به جز خود کنسول مانند کنترل‌کننده‌ها، حافظه‌ها، آداپتورهای برقAC  کابل صوتی_ تصویری است. بیشتر کنسول‌های بازی‌ها دارای لوازم جانبی مورد نیاز برای انجام بازی‌های بیرون از آن هستند. معمولاً بزرگترین لوازم جانبی در خارج از این بخش‌ها، حافظه است، زیرا جزئیات بازی بر روی دیسک فشرده ذخیره نمی‌شوند. شرکت‌هایی که کنسول های بازی ویدیویی را تولید می‌کنند، این لوازم جانبی کنسول را نیز با هدف جایگزین و همچنین بهبود تجربه کلی هنگام بازی می‌سازند.

در حال حاضر شرکت‌هایی وجود دارند که لوازم جانبی برای کنسول ها و شرکت های شخص ثالث تولید می کنند. قیمت برای آن‌ها در اولویت است و معمولاً با اجتناب از گرفتن مجوز و یا استفاده از مواد ارزان تر انجام می شود. برای سیستم های تلفن همراه، مانند کنسول های قابل حمل و بازی ، لوازم جانبی بسیاری وجود دارد که از آنها برای محافظت و کمک به سازماندهی مجموعه ای از لوازم جانبی سیستم استفاده می کند. حال که متوجه شدید لوازم جانبی کنسول چیست ، بد نیست با انواع آن نیز آشنا شوید.

از فروشگاه کوبی گیم ارائه دهنده انواع بازی های xbox one و ps4 دیدن کنید.

 

انواع لوازم جانبی کنسول چیست ؟

در اینجا چهار بخش از انواع لوازم جانبی کنسول را معرفی می‌کنیم و در قسمت‌های بعدی این مقاله، آن‌ها را بهتر و بیشتر شرح خواهیم داد. معمول‌ترین لوازم جانبی برای بازی کنسول، کنترل کننده‌ها هستند که می توانند روند بازی را به بهترین شکل کنترل کنند. این کنترل‌ کننده‌ها از زمان بازی توپ و چرخش، کامل‌تر شده‌اند. در حال حاضر کنترل کنند‌ه‌های جهت و موارد دیگر نیز تولید شده است.

واحد‌های حافظه، بخش دیگری از لوازم جانبی کنسول هستند که وظیفه‌ی آن‌ها نگهداری از اطلاعات برای صرفه‌جویی در انرژی است. از دیگر لوازم جانبی کنسول می‌توان به کابل‌های صوتی و تصویری موجود اشاره کرد و البته بخش بعدی، لوازم جانبی نرم‌افزار بازی‌ها است که قابلیت دسترسی به محتوای بازی را برای بازیکنان میسر می‌کند.

 

کنترل کننده‌های بازی

کنترل‌ کننده‌های بازی کنسول یک D-Pad جهت دار هستند و به شکلی طراحی شده‌اند که هر شاخه یکی از چهار جهت اصلی، یعنی چپ، راست، بالا و پایین می‌باشد. این سیستم زمانی از سرگرمی اصلی نینتندو سوییچ بوده و از آن زمان در هر سیستمی با این مدل وجود داشته است. ویژگی دیگر آخرین مدل‌های کنترل ‌کننده‌های کنسول میله های آنالوگ است که برای کنترل جهت 360 درجه استفاده می‌شود. هدف این است که اغلب برای کنترل زاویه دوربین استفاده می‌شود و این امکان را به شما می‌دهد تا با استفاده از هر جهت ، بتوانید بر فضای بازی تسلط داشته باشید.

کنترل‌های آنالوگ اولین بار در کنسول‌های دهه 1970 با نام جوی استیک ساخته شدند. آنها دوباره با سیستم Nintendo 64 دوباره در سیستم های کنسول طراحی شده و از آن زمان به بعد درهر کنسول مدرن از میله‌های آنالوگ استفاده شده است. در واقع اتصال آنالوگ روی Wii Remote وجود ندارد، اما در اتصال Nunchuk همراه با کنسول Wii این اتصال تعبیه شده است. جدیدترین پیشرفت در کنترل جهت ها ، کنترل حرکت آزاد است. با استفاده از شتاب سنج در Wii Remote و Nunchuk، شتاب در هر جهت  قابل شناسایی و اندازه گیری است.

 

واحد‌های حافظه

شاید این سوال برای بسیاری از افراد مطرح باشد که مهمترین بخش لوازم جانبی کنسول چیست و کدام بخش برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است. بد نیست بدانید که در ابتدا بازی‌های کنسول اولیه، حافظه‌ی ذخیره سازی اضافی برای نگهداری از داده‌های مربوط به بازی را نداشتند . در طول زمان سیستم سرگرمی Nintendo ‌توانست تعداد محدودی از پرونده‌های بازی را حفظ کند . زمانی‌ که پلی استیشن اصلی تولید شد، از یک منبع حافظه خارجی به نام کارت حافظه استفاده کرد و هدف آن ذخیره اطلاعات مهم درباره بازی‌ها مانند وضعیت بازی یا اطلاعات امتیازدهی بود. همچنین کنسول‌های دیگر استفاده از کارت‌های حافظه مانند سگا را که کارت حافظه آن به نام واحد حافظه بصری یا سرویس دهنده خوانده می‌شد، را به کار گرفتند.

در میان لوازم جانبی کنسول، واحد حافظه اس تی اس، منحصر به فرد بود زیرا یک نمایشگر lcd ساده، یک d – pad و دو دکمه داشت. همچنین در بازار کارت حافظه فعال سوم نیز راه‌اندازی شد و آن‌ها کارت‌هایی‌اند که اغلب بسیار ارزان‌تر و بزرگ‌تر از کارت‌های حافظه دیگر بودند. البته برخی از کارت‌های شخص ثالث خاص نیز، نیاز به نرم‌افزار اضافی برای دسترسی برای افزایش ظرفیت داده‌ها با فشرده کردن اطلاعات موجود دارند.

 

کابل‌های صوتی و تصویری

با کمک بعضی از لوازم جانبی کنسول، مانند کابل‌ها می توان آن‌ها را به تلویزیون وصل کرد و از همین طریق نیز سیستم صوتی بازی صدا را پخش می‌کند. در ابتدا این کار از طریق یک جعبه کلید آنتن انجام می‌شد، اما پس از مدتی، به یک کابل اتصال coaxial  که RF  نامیده می‌شود، تغییر کرد. این دستگاه هم پیام صوتی و هم ویدئو را از طریق یک کابل انتقال می‌دهد.

با این حال، امروزه سیستم‌ها کاملا ً متفاوت هستند و اکنون همه سیستم‌های جدیدتر از استانداردهای صنعت استفاده می‌کنند. یکی از این استانداردها، سیم‌های ترکیبی (آر سی ای آر ) از یک ویدیو واحد می‌باشد. اتصال‌دهنده ویدیو معمولا ً به رنگ زرد است در حالی که سمت چپ و راست به ترتیب سفید و قرمز رنگ هستند. اکنون سیستم‌های جدیدتر روی کیفیت HD تمرکز دارند و پایه و اساس آن‌ها، کابل‌های قالب RGB هستند.  کابل‌های HDMI  هم سیگنال‌های صوتی و هم سیگنال‌های تصویری را بر روی یک کابل واحد منتقل می‌کنند و از آن مهم‌تر، منتقل کننده یک سیگنال دیجیتال هستند به طوری که HDMI  سیگنال را حفظ می‌کند تا اطلاعات کمتر از بین برود.  در واقع برای سیگنال ۱۰۸۰ p ضروری هستند.

لوازم جانبی کنسول چیست

 

لوازم جانبی نرم‌افزار

لوازم جانبی نرم‌افزار برای یک سیستم بازی ویدیویی، اکثرا تنها بازی‌های طراحی‌شده توسط شرکت‌های بازی حرفه‌ای هستند. به عنوان مثال، دستگاه ایکس باکس به عنوان ابزاری در اختیار کاربران قرار گرفته‌ است تا آن‌ها بتوانند محتوای خود را طراحی و تکثیر کنند. این آلبوم که توسط مایکروسافت اعلام شد در نوع دیگرش در سیستم بازی‌های قابل‌حمل Nintendo منتشر شد‌ که  نرم‌افزار داخلی آن از طریق یک سخت‌افزار خارجی، برای اجرای بازی‌ها استفاده می‌شود.

این بازی‌ها هر چیزی از بنادر ساده بازی‌های قدیمی گرفته تا ایده‌های جدید و بازی‌ها هستند. سونی همچنین اجازه‌ی نصب فیلم‌های پلی استیشن جدید خود را به لینوکس داده است. البته سخت‌افزار خواستار تغییرات مختلفی در سیستم شد . چون تراشه‌ها نیاز دارند که پرونده را در سیستم باز کنید و آن‌ها را به مدارهای متصل کنید و هر گونه ضمانت را باطل می‌کنند و حتی توسط برخی شرکت‌ها، غیر قانونی تلقی می‌شود. همچنین امکان دسترسی به سخت‌افزار در سیستم وجود ندارد. حالت کلی می‌تواند اثرات جالبی را به همراه داشته باشد، اما می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از احتمال قطع سیستم ، از نصب نامناسب و ایجاد مشکلات حقوقی شود.

 

لوازم جانبی کنسول قابل افزایش

بعضی لوازم جانبی اضافی نیز به عنوان وسایل جانبی شناخته می‌شوند که معمولا ً به طور جداگانه از کنسول به فروش می‌رسند و این وسایل به کنسول  اصلی وصل می‌شوند تا عملکرد جدید قابل‌توجهی اضافه شوند. این لوازم ممکن است شامل وسایلی باشد که سخت‌افزار یک کنسول را ارتقا می‌دهد تا به آن اجازه دهد تا بازی‌های قدرتمند بیشتری را بازی کند. البته دستگاه‌هایی که به کنسول‌ها اجازه می‌دهد تا بازی‌ها را بر روی فرمت‌های مختلف رسانه‌ای بازی کنند و یا ابزارهایی که به طور کامل کارکرد یک کنسول را از یک بازی رایانه‌ای به چیز دیگر تغییر می‌دهند.

در شرایط این چنینی معمولا به سخت‌افزار یک وسیله جانبی اضافه می‌شود که آن یک ابزار مانند کابل پیوند یا Rumble مفید است. بعضی مواقع نیز ممکن است تنها ارزش زیبایی‌شناسی را مانند faceplate اضافه کند. به طور کلی، یک بازی طراحی‌شده برای استفاده با یک وسیله جانبی می‌تواند در یک کنسول بدون لوازم جانبی، هماهنگ انجام شود، در حالی که بازی طراحی‌شده برای استفاده بدون محیط مناسب بر روی یک کنسول قابل بازی نیست.

 

شخص ثالث در مقابل اول شخص در لوازم جانبی کنسول چیست ؟

لوازم جانبی کنسول می‌توانند اول شخص یا شخص ثالث باشد. معمولا لوازم جانبی بسیار گران هستند و به همین دلیل شرکت‌های فراوانی در تولید محصولات مشابه تخصص دارند. بیشتر این موارد مشابه اما ارزان‌‌تر هستند و این مسئله به دلایل زیادی به‌وجود آمده است. از آنجا که این شرکت‌ها اجازه دارند هزینه‌های گسترش یکسانی نداشته باشند، می‌توانند در این هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند . آن‌ها همچنین ممکن است از مواد با کیفیت پایین‌تر در تولید لوازم جانبی استفاده کنند و اما این مسئله، قیمت تمام شده‌ی آن‌ها را ارزان‌تر می‌کنند که معمولا ً شکننده و غیر قابل‌ اعتماد هستند.

ویژگی مشترک دیگر با لوازم جانبی شخص ثالث، ارزش بیشتر آن است. درحالی که اکثر لوازم جانبی اول شخص تنها یک نسخه دارند و بسیاری از شرکت‌های ثالث به محصول اصلی گسترش یافتند. به عنوان مثال، سونی اولین کمپانی نبود که بتواند یک کارت حافظه دو برابر ظرفیت اصلی را منتشر کند اما در عوض , بسیاری از شرکت‌های ثالث قادر به انتشار چنین محصولی شدند و فروش زیادی از آن‌ها دریافت می‌کردند.

 

لوازم جانبی کنسول در ایکس باکس

اخیرا در سیستم ایکس باکس یک هارد داخلی با نوع جدیدی از ذخیره سازی داده‌ها برای کنسول‌ها به فروش می‌رسد. این هارد 8 گیگابایتی بوده و بیشتر از دستگاه حافظه استفاده می شود. این گزینه در رابطه با بازی ها برای حفظ برخی از اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گرفت به طوری که زمان نصب بازی را کاهش می‌داده است. این هارد همچنین محتوای قابل بارگیری را از سرویس Xbox Live ذخیره می کرد.

در نسل جدید کنسول‌های بازی، پلی استیشن 3 با یکی از هارد درایوهای مختلف متفاوت گنجانده شده است، بسته به اینکه کدام مدل از این کنسول خریداری شده باشد، مدل های 20 گیگابایتی، 40 گیگابایتی، ۶۰ گیگابایتی و 80 گیگابایتی یا 120 یا 250 گیگابایت وجود دارد. بعد از اینکه کاربران به دلیل محتوای HD، از کمبود فضای خود شکایت داشتند، مایکروسافت درایو 120 گیگابایتی را به همراه مدل Elite خود منتشر کرد و برای فروش انفرادی در دسترس است.

 

راه تغییر نحوه استفاده لوازم جانبی کنسول چیست ؟

یکی از روش‌های اصلی تغییر در لوازم جانبی کنسول این است که همه چیز را بی‌سیم کنیم زیرا اکثر سیستم‌ها کابل‌ها را در جلو و عقب نصب کرده‌اند و این در حالی است که کابل‌های زیادی به سیستم متصل نیستند. با ساخت بیشتر لوازم جانبی بی‌سیم، به هدف کاهش به هم ریختگی کابل‌ها می‌رسیم ولی در عین حال یکی از مشکلات مربوط به لوازم جانبی بی‌سیم، قدرت است. در حال حاضر هیچ منبع برق بی‌سیم برای لوازم جانبی وجود ندارد. بنابراین در بیشتر موارد، باتری‌های مورد نیاز هستند. اغلب این باتری‌ها می‌توانند برای تولید این تجهیزات بدون باتری‌های قابل شارژ بسیار به‌صرفه باشند و یک راه‌حل برای این کار یک کنترل‌کننده قابل شارژ است.

روش دیگر توسعه می‌تواند یک کنترل‌کننده منحصر به فرد برای یک بازی خاص باشد. این کنترل‌کننده‌ها محدود هستند زیرا تنها می‌توانند برای یک بازی استفاده شوند. یکی از مشکلاتی که برای شکل گیری تکنولوژی بی‌سیم افزایش می‌یابد، این است که کاربر هنوز مجبور به برخاستن و ترک صندلی خود برای کنترل جنبه‌های خاصی از سیستم بازی است. به منظور کاهش این مساله، بسیاری از کنسول‌های جدید شامل ویژگی‌هایی هستند که امکان تغذیه، خاموش و روشن شدن از راه دور را فراهم می‌کنند.

لوازم جانبی کنسول چیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید