عمومی

چرا پلی استیشن گران شد؟

چرا پلی استیشن گران شد

چرا پلی استیشن گران شد ؟

چرا پلی استیشن گران شد سوالی است که در ماه های اخیر برای خریداران این کنسول بازی پیش آمده و شاید به پاسخ درستی در رابطه با این سوال نرسیده باشند. اینکه چرا پلی استیشن گران شد و دلیل آن چه عواملی بوده است را در ادامه این مطلب توضیح خواهیم داد. به دلیل گسترش ویروس کرونا در کل جهان، رفت و آمدها در تمام نقاط جهان و ایران متوقف شده است. از طرف دیگر نیز ایران علاوه بر ویروس کرونا، تحت شدید ترین تحریم های بین المللی می باشد که اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

در این بین اوضاع بازار کنسول‌ها و بازی‌های ویدیویی هم تحت تاثیر همین موارد قرار گرفته است. در مواردی مانند فروش نسخه فیزیکی بازی‌ها و انواع کنسول‌های بازی، انبارها در حال خالی شدن بوده و دیگر برای واردات اجناس در آینده‌ ای نزدیک امیدی وجود نداشت، در نتیجه قیمت ها افزایش یافت.

در صورتی که از اخبار مربوط به خرید و فروش این دستگاه ها مطلع باشید می دانید که قیمت کنسول و باندل‌های مربوط به آن به صورت قابل تئجهی بعد از این ماجراها افزایش داشته و حتی محصولات پرطرفداری مانند PlayStation VR نیز کمیاب شده ‌اند. یکی از بزرگترین دلایل این افزایش کنسول پلی استیشن و نبودن بازی های جدید در بازار، بسته بودن مرزهای ایران به روی سایر کشورهای خارجی می باشد که به علت دنیاگیری ویروس کرونا اتفاق افتاده است.

از فروشگاه کوبی گیم ارائه دهنده انواع بازی های xbox one و ps4 دیدن کنید.

 

بررسی علل اینکه چرا پلی استیشن گران شد

بسته شدن مرزها

بیشترین موجودی کنسول در ایران از مسیر آبی وارد کشور می ‌شود که به دلیل شیوع بالای ویروس کرونا، این ورود کالا، بسیار سخت یا غیرممکن شده است. کشتی هایی که وظیفه انتقال این دستگاه های کنسول را از شهرهای مرزی امارات به ایران داشتند، یا به صورت موقت متوقف شده‌ اند یا سفرهای کمتری به آن این خلیج فارس خواهند داشت. ورود این کنسول ها به روش دیگری هم  انجام می شد و افرادی که به صورت مسافر وارد کشورهای همسایه می شدند، باخود این کنسول ها را در بازگشت وارد ایران می کردند، گسترش ویروس کرونا هم جلوی مسافرت ها و هم واردات محصولات را به صورت کامل گرفته است و از اصلی ترین علل افزایش قیمت پلی استیشن در ایران بوده است.

مسدود شدن راه‌ های اصلی برای ورود کنسول بازی به کشور، باعث بالاتر رفتن صعودی قیمت پلی استیشن ها در 4 ماه گذشته شده، به نحوی که دستگاهی با قیمت ۳ میلیون، در شرایط کمبود این محصول به قیمت 6 میلیون تومان فروخته می شود. قبل از شیوع کرونا پیش بینی می شد که با گران فروشی فروشندگان در شب عید، قیمت نهایی در حدود 4 میلیون باشد، ولی مشاهده می شود که در شرایط کاملا متفاوتی نسبت به این پیش بینی ها قرار گرفته ایم و وضعیت پیش آمده باعث شده که به علت پایین بودن موجودی فروشندگان، قیمت ها افزایش یابد و کنسول‌های باقی مانده در کشور با مبلغ بسیار بالاتری نسبت به قیمت واقعی خود، به فروش برسند.

 

کمبود کنسول بازی

به دلیل گسترش ویروس کرونا و توقف واردات به کشور، کنسول های بازی نیز وارد کشور نمی شوند و فروشندگان در ایران دچار کمبود کنسول بازی شده اند و به همین دلیل فروشندگان، کنسولی برای فروش ندارند. در صورت ادامه این محدودیت‌ها به نظر می رسد که نسخه فیزیکی بازی‌هایی مانند Doom Eternal و Resident Evil 3 Remake در ایران موجود نمی شود و با عدم ورود سایر بازی های جدید به ایران نیز مواجه خواهیم بود.

 

تاثیر افزایش قیمت دلار

با این حال شاید شیوع ویروس کرونا نیز تنها علت افزایش قیمت پلی استیشن و کنسول های بازی نباشد.  با افزایش نرخ دلار در سال ۹۹ حتی اگر ارتباطات بین ‌المللی مجددا پس از چند ماه به حالت قبل از شیوع ویروس کرونا برگردد نیز ممکن است باز هم با چالش دیگری روبرو شویم. تاثیر افزایش قیمت دلار می تواند سبب بالا ماندن قیمت کنسول ها در سال 99 باشد. شاید به پاسخ این سوال که چرا پلی استیشن گران شد رسیده باشیم. اما خیلی ها دنبال یافتن پاسخی برای این سوال هستند که پلی استیشن کی ارزان میشود.

 

پلی استیشن کی ارزان میشود ؟

یک فروشنده کنسول نیز اعلام کرده است که در شرایط فعلی کمبود محصول داریم و بعضی از فروشندگان و وارد کنندگان که از نظر مالی  نسبت به سایر فروشنده‌ها قوی تر هستند، در تلاشند که با احتکار کنسول‌ها، بازار را در ماه های آینده به دست بگیرند. این فروشندگان در واقع تمام کنسول ها را از خرده فروشان با قیمت مناسب می خرند و بعدا با قیمت بالا آنها را به فروش می رسانند.

با اینکه نمی توان این اطلاعات را به صورت کامل تایید کرد ولی قیمت فعلی کنسول‌ ها نشان دهنده این موضوع است که در حال حاضر زمان مناسبی برای خرید کنسول بازی نبوده است و پس از ریشه کنی ویروس کرونا و باز شدن مرزها، با افزایش تقاضا برای خرید این محصولات، قیمت کنسول ها نیز کاهش می یابد. البته همانگونه که گفتیم شاید افزایش قیمت دلار نیز سبب بازگشت قیمت کنسول ها به چند ماه قبل  نشود اما کاهش همه گیری کرونا در ایران و جهان و باز شدن مرزها می تواند کاهش نسبی قیمت پلی استیشن و سایر کنسول های بازی را به دنبال داشته باشد.

پلی استیشن کی ارزان میشود

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید